Description
Rambo LED Downlight – premium anti-glare downlight for industrial and commercial spaces.
- CCT selectable by dip-switch (3CCT-in-1: 5700K + 4000K + 3000K).
- Power selectable by dip-switch (10/8/6W).
- Anti-glare housing design with UGR<19.
- MEZ SuperLUX™ Hongli COB LEDs (CRI80 for 3CCT-in-1; CRI90 for single CCT), 100 lm/W.
- ADC12 aluminium die-cast housing with excellent heat dissipation.
- External isolated driver: AC170–264V, PF?0.9, surge protection L–N 1.5kV (Class II).
- Optional: Triac/DALI dimmable driver and battery backup (on request).
- Rated life span 50,000hrs @ 25? (L80B20).
- Optional reflector finishes: Matte White, Matte Black, Chrome, Bright White and Bright Black.
- 5-year warranty.
Additional information
| Wattage | 10/8/6 |
|---|---|
| Colour Temperature (Kelvins) | 3CCT-in-1 by dip-switch (5700K / 4000K / 3000K) |
| Effective Lumen | 1000/800/600lm |
| LEDs | Hongli COB (MEZ SuperLUX™) |
| Colour Rendering Index | >80 |
| Beam Angle | 60° |
| Driver | Mesmerize External Isolated Driver |
| Ingress Protection | IP40 |
| Input Voltage | AC170–264V |
| Frequency | 50/60HZ |
| Power Factor | 0.90 PF |
| Surge Protection | 1.5kV |
| Unified Glare Rating | <19 |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| Dimmable | No |
| Dimension | D86*H45mm |
| Warranty | 5 Years |