HYDRA G2 50W LED Solar Floodlight
The Mesmerize Lighting HYDRA G2 50W Solar Floodlight combines reliability and efficiency in a durable all-weather design. Powered by solar energy and equipped with intelligent motion and light control, it delivers bright illumination ideal for outdoor, industrial, and commercial use.
Description
- Localized MCU system optimized for South African sunlight conditions
- Power Consumption: 4W (LED Output: 50W equivalent, 500 lm ±10%)
- Smalite SMD2835 LEDs, CCT: 6000–7000K, CRI >75, Beam angle: 90°
- Battery: LiFePO4 32700 | 6Ah
- Solar Panel: 10W monocrystalline silicon
- Charging Time: 6–8 hours, Runtime: 12+ hours
- Intelligent control: Lux | Time Control + Motion Sensor with dimming
- IR Remote included
- 3-meter cable (2×0.5mm²)
- ABS anti-UV housing with vent plug for moisture protection
- IP67 waterproof, IK06 impact-rated
- Charging temperature: 0°C to 50°C
- Certifications: UN38.3, MSDS, Safe Transport
- Light Dimension: 245×200×65mm ±5mm
- Solar Panel Dimension: 270×205×15mm
Additional information
| Wattage | 50W |
|---|---|
| Power Consumption | 4W |
| Effective Lumen | 500lm ±10% |
| LEDs | SMD2835 |
| Colour Temperature | 6000K / 7000K |
| Colour Rendering Index | >75 |
| Beam Angle | 90° |
| Solar Panel | Monocrystalline Silicon | 10W |
| Charging Time | |
| Duration Time | 12+ Hrs |
| With Remote Controller | Yes, IR |
| With Motion Senor | Yes, Dimming Motion Senor |
| Dimmable | Yes |
| Cable Length | 3M, 2*0.5mm² |
| Ingress Protection | IP67 |
| Impact Rating | IK06 |
| Material | ABS, Anti-UV |
| Certifications | Battery with UN38.3, MSDS Approved |